Osobowość roku 2024

Konkurs Osobowość roku 2024

W dniu 17 lutego 2025 roku w siedzibie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu Osobowość Roku 2024.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizatorów, 8-u ogólnopolskich organizacji branżowych:  Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki, , Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej, Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego, Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki, Stowarzyszenia Teletechników Polskich XXI.

Celem Konkursu jest wyróżnienie i promowanie twórców wdrożonych, innowacyjnych rozwiązań i przedsięwzięć techniczno-gospodarczych oraz promocję i popularyzowanie dorobku twórców techniki, nauki i nowoczesnej gospodarki w zakresie elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce.

Osobowość Roku 2024

Tytuł Osobowość Roku 2024 otrzymali:

 

w kategorii NAUKA – Pan dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz

w kategorii GOSPODARKA – Pan Karol Skupień

w kategorii OTOCZENIE BIZNESU – Pan Czesław Lang

 

W kategorii NAUKA

 

Pan Ryszard Piramidowicz (dr hab. inż., profesor uczelni)

W latach 1998-2003 oraz 2006-2010 specjalista i ekspert w Centrum Badawczo-Rozwojowym Telekomunikacji Polskiej S.A. W latach 2008-2020 zastępca ds. naukowych dyrektora IMiO PW, w latach 2019 – 2022 dyrektor Szkoły Doktorskiej Nr 3 w Politechnice Warszawskiej, a od października 2020 r. kierownik Zakładu Optoelektroniki IMiO PW. Dyrektor programu rozwoju układów fotoniki scalonej w firmie VIGO Photonics S.A. Współzałożyciel oraz CEO startupu LightHouse (spin-off PW).
Prof. Ryszard Piramidowicz prowadzi wielowymiarową działalność w obszarze szeroko rozumianej optoelektroniki i fotoniki. Realizuje prace naukowo-badawcze i wdrożeniowe, inicjuje i kieruje licznymi programami inwestycyjnymi, współpracuje z ośrodkami przemysłowymi, zajmuje się kształceniem i mentoringiem młodzieży szkolnej, studentów i doktorantów, rozwojem kadry i popularyzacją wiedzy. Inicjuje i animuje działania na rzecz krajowego środowiska fotonicznego (w ostatnich latach korzystając z pozycji przewodniczącego Polskiego Komitetu Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich/ PKOpto SEP).

 

W kategorii GOSPODARKA

 

Pan Karol Skupień

Prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE) od maja 2017 r., gdzie odgrywa kluczową rolę w reprezentowaniu interesów małych i średnich przedsiębiorców telekomunikacyjnych w Polsce.
Jego działania miały istotny wpływ na rozwój rynku telekomunikacyjnego, zwłaszcza w kontekście infrastruktury szerokopasmowej. Jednym
z najważniejszych osiągnięć było obniżenie stawek za korzystanie z podbudowy słupowej przedsiębiorstw energetycznych oraz zmiana warunków technicznych, które wcześniej utrudniały operatorom możliwość korzystania z tych słupów.

Dzięki tym działaniom udało się ujednolicić zasady dostępu, co ułatwiło operatorom korzystanie z istiejacej infrastruktury i przyczyniło się do dynamicznego rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Pan Karol Skupień angażując się w dialog z administracją publiczną, wykorzystując swoje umiejętności negocjacyjne z politykami i urzędnikami, dzięki nawiązaniu współpracy z pozostałymi branżowymi organizacjami pozarządowymi, przyczynił się do utrzymania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych oraz utrzymania niskich cen dla abonamentów.

 

W kategorii Otoczenie BIZNESU

 

Pan Czesław Lang

Kolarz torowy i szosowy, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie. Pierwszy zawodowy kolarz w naszym kraju. Obecnie jest dyrektorem generalnym firmy Lang Team oraz największego sportowego wydarzenia
w Polsce, wyścigu Tour de Pologne. Do jego największych sukcesów można zaliczyć również srebrny medal mistrzostw świata
w Valkenburgu w 1979 oraz brązowy medal mistrzostw świata w San Cristobal w 1977.

Czesław Lang jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski oraz zwycięzcą wyścigu Tour de Pologne. Jest inicjatorem innowacyjnych rozwiązań w organizowanym przez siebie Tour de Pologne, które nie tylko podnoszą rangę wyścigu, ale również wyznaczają nowe standardy w świecie sportu. Jednym z kluczowych przykładów jego nowatorskiego podejścia jest zastosowanie lamp bezpieczeństwa, które towarzyszą peletonowi podczas rywalizacji. Ponadto, Czesław Lang konsekwentnie wdraża nowoczesne technologie w transmisjach telewizyjnych, takie jak kamery 360 stopni i drony, które pozwalają kibicom na całym świecie śledzić wydarzenia z niespotykanej dotąd perspektywy. Dzięki jego wizjonerskiemu podejściu Tour de Pologne nie tylko zyskuje miano jednego z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie, ale także staje się wzorem dla innych organizatorów pod względem innowacyjności i bezpieczeństwa.

 

Kapituła Konkursu

Przewodniczący Kapituły, prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski

Sekretarz Kapituły, mgr inż.  Marek Orłowski – Prezes Zarządu Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego